вівторок, 29 квітня 2025 р.

Книги - це ріки, що напоюють моря

 "Книги - це неймовірне диво, яке можна носити з собою.
       Стівен Кінг. Про письменство. - Харків, 2017. - С.257

     Одним із завдань, поставлених у "Стратегії розвитку читання на період до 2032 року "Читання як життєва стратегія", є популяризація читання як чинника розвитку критичного мислення та інструменту досягнення успіху у навчанні та житті. У співпраці із Дашівським ліцеєм працюємо над його виконанням.
    25 квітня на годину бібліотечних знань "Книги - це ріки, що напоюють моря" до бібліотеки завітали учні 9-Б класу, педагог Рудюк Наталія Вікторівна.
    Про історію книги та бібліотек присутні дізналися із онлайн перегляду пізнавальних матеріалів із YouTube: "Мандрівка в історію виникнення бібліотек", "Найкрасивіші бібліотеки світу та України".
Консультацію біля каталогів та картотек провела Олена Юріївна Демченко, виставку цікавих книг та публікацій про пам'ятні та історичні місця рідного краю "Краю мій, ти серцю дорогий" прокоментувала Головченко  Наталія Олександрівна.





    

пʼятниця, 25 квітня 2025 р.

Презентація чергової книги Віктора Чередниченка «Стежкою посеред хвиль».

 «…А хто читатиме? О, я готовий написати цю книжку й для одного-однісінького читача. Він так довго, вже стільки десятиріч очікувально дивиться на мене з бабусиної вишні. Йому – тринадцять. Його жагуча мрія – зазирнути у двадцять перше століття.»

             Віктор Чередниченко. Що на світі найкрутіше або За миттю навздогін. – Хмельницький, 2017. – С.7.

      Народився Віктор Чередниченко 24 вересня 1942 року в м. Красноармійську Саратовської області (Росія), де його мати ще з однією дитиною — трирічним первістком — перебувала в евакуації. Батько загинув на фронті. Повернувшись до Києва, мати тяжко працювала, щоб утримувати сім'ю.В 1947 році малого Вітю взяли до себе батьки матері у містечко Дашів (тоді районний центр) на Вінниччині. Мальовнича природа краю, приязні стосунки між людьми, турботливе ставлення вчителів Дашівської середньої школи сприяли розвитку літературних нахилів.

     Перші публікації поета-десятикласника — у журналі «Піонерія», угазеті «Молодь України» (вірш «Останній дзвінок» редагував Борис Олійник).

     У 1961 році Віктор Чередниченко був учасником Першого всеукраїнського збору-семінару літераторів-початківців у Будинку творчості письменників в Одесі, де відбулася, зокрема, зустріч з молодим актором кіно поетом  Миколою Вінграновським.

    Відвідував літературну студію при Київському політехнічному інституті, в цей час вірші «Я — куховар» та «Обідня перерва» 5 травня 1961 року з'явилися на першій шпальті «Літературної газети».

    Закінчив Київський державний педагогічний інститут та розпочав роботу на Українському радіо.


     Цьогоріч, 24 квітня, у післядень Всесвітнього дня книги і авторського права в бібліотеці відбулася презентація вже шостої книги пана Віктора з повістю «Стежкою посеред хвиль», що вийшла друком у місті Хмельницький, видавництво ФО-П Стасюк Л.С., в 2023 році. На подію ми запросили учнів 6-А класу Дашівського ліцею з вчителькою Рудюк Наталією Вікторівною.

    Наталія Олександрівна Головченко, бібліотекарка відділу обслуговування дітей нашої бібліотеки, розповіла діткам про життя та творчість Віктора Івановича Чередниченка, про п’ять попередніх видань нашого земляка, про історію співпраці нашої бібліотеки з автором книг для дітей та окремо зупинилася на новому виданні, книзі «Стежкою посеред хвиль».

    Повість зачіпає проблеми підліткового життя, розповідає про можливість негативного впливу на поведінку та здоров’я молоді наркотичних засобів та психологічної залежності від ділків нарко розповсюдження.  Переживання рідних та друзів, їхня підтримка допомагають героям повісті вийти із складних ситуацій та знайти стежку посеред хвиль бурхливого моря життя.

    Переглянули учасники презентації відеозвернення автора до своїх юних читачів та, звичайно, отримали у подарунок по книзі, що презентували з особистими побажаннями автора.

   Ми надзвичайно вдячні Віктору Івановичу за творчість та увагу до наших юних читачів та щедрі подарунки їм та бібліотекам Дашівської громади. Маємо надію все таки зустрітися з письменником – земляком на презентації чергової нової книги в стінах нашої книгозбірні.

середа, 23 квітня 2025 р.

Природа рідної землі прекрасна

 "Світ, у якому ми живемо, красивий і неповторний. Кращим і досконалішим мають робити його люди, котрі дістали у спадок від попередніх поколінь щедрі землі, повноводні ріки, казкові гори, моря, зеленочубі лісові масиви"

Губарець В.В. Там, де живемо щодня // Губарець В.В. Світ, який не повинен загинути. - Киїі, 2009. - С.5.


  Цьогоріч Всеукраїнський день довкілля прийшовся на 19 квітня. День навколишнього середовища відзначається в Україні щорічно у третю суботу квітня з 1998 року згідно указу Президента України «Про День довкілля». Свято було задумано на честь Стокгольмської конференції з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху, оскільки цього дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) – Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором і ідеологом всесвітнього Дня довкілля.
    Метою свята є акцентування уваги активів громадянського суспільства нашої країни на екологічних проблемах наших територій, на повагу та любов до рідної землі до тваринного та рослинного багатства України. Збереженню природнього середовища, його багатогранності і неповторності має докласти всіх зусиль кожен, хто живе на цій Богом даній землі.
    До свята ми підготували для жителів нашої громади бібліотечну виставку - заклик "Природа нашої землі прекрасна у всі пори року", на якій розміщено літературу з проблемних питань екології нашого краю , про багатство його природи, про глобальні проблеми планети та шляхи їх подолання: 

Книги, увійшли до виставки:
  1. Бойко М. 104 дні без поліетилену. - Київ, 2020. - 192 с.: іл.
  2. Браун Г. Жити із "зеленим серцем". Подбай про себе і планету. - Київ, 2020. - 280 с.
  3. Все про природу. - Харків, 2011. - 64 с.
  4. Гаврильченко А. Почути "Асканію Нову". - Київ, 2021. - 144 с.
  5. Гейтс Б. Як відвернути кліматичну катастрофу. Де ми зараз і що нам робити далі. - Київ, 2021. - 240 с.
  6. Грущинська І. Сторінками Червоної книги України: зникаючі рослини. - Київ, 2005. - 95 с.
  7. Губарець В. Світ, який не повинен загинути. Людина і довкілля: сучасні аспекти. - Київ, 2009. - 320 с.
  8. Екологічна енциклопедія. У 3 т. Т.2. - Київ, 2007. - 416 с.
  9. Еріксен Т. Сміття і люди. Зворотній бік споживання. - Київ, 2019. - 224 с.
  10. Заміни лампи - зміни світ. - Київ, 2014. - 25 с.
  11. Зелена планета. - Київ, 2006. - 128 с.
  12. Зеленський І. Екологія людини: підручник. - Київ, 2005. - 288 с.
  13. Кірбі Л. Я можу врятувати планету. - Харків, 2021. - 32 с. - (Розумне спживання).
  14. Макаревич М. Казки про дерева, птахів та людей. Народжені під час війни. - Київ, 2024. - 48 с.
  15. Ми з ними - в одному човні. Оповіді про тварин. - Полтава, 2018. - 320 с.
  16. Мусієнко М. Екологія. Охорона природи: словник - довідник. - Київ, 2007. - 624 с.
  17. Ольховська О. Уроки ЕКО-мислення маленької По. - Харків, 2024. - 80 с. - (Читай. Пізнавай).
  18. Природа рідного краю. - Харків, 2011. - 319 с.
  19. Розенлунд М. Погода, яка змінила світ. - Львів, 2021. - 224 с.
  20. 100 фактів про планету Земля. - Київ, 2021. - 128 с. - (Дитяча енциклопедія).
  21. Формування мінеральних вод України. - Київ, 2009. - 312 с.