Історія бібліотеки

   Здавна Дашів – чудове подільське містечко з розвинутою промисловістю, сільським господарством, оригінальною архітектурою. На жаль не збереглося відомостей про наявність бібліотек у містечку. Вочевидь, що існували приватні бібліотеки  і в Дашівському маєтку  Четвертинських, і при церквах, яких на той час у Дашеві було дві, і при школах.
   Першу згадку про бібліотеки ми зустрічаємо у праці І.В.Пилипчука «Історія Дашева» 1966 року, де він пише про нелегальну бібліотеку, що містилась в одній з пекарень де були твори політичного змісту і якою в 1905 році користувалися учасники підпільної антиурядової «профгрупи» під керівництвом учителя Рахліна.
   У книзі «Історія міст і сіл Вінницької області» згадується, що в 1921 році у Дашеві, за часів боротьби з неписемністю, працювали 3  хати – читальні, районна і сільські бібліотеки.
   В нашій бібліотеці зберігається перша книга наказів по Дашівській районній бібліотеці, адже до 1958 року Дашів був районним центром Вінницької області.                   
  Перший запис у книзі датовано 6 вересня 1945 року. Також зберігається перша інвентарна книга Дашівської районної бібліотеки, запис у якій розпочато 12 жовтня 1944 року.
        Тож сучасна історія бібліотек Дашева починається з жовтня 1944 року, коли після страшних подій Великої Вітчизняної війни, розпочалося економічне і культурне відродження нашого містечка.

    Перше приміщення бібліотеки, яке нажаль не збереглося, на його місці зараз пустир, залишилася лише світлина, знаходилося по вулиці Леніна, 17.


    Майже 43 роки поспіль з початку організації бібліотеки її незмінною завідувачкою була Коваль Галина Миколаївна – невтомна працівниця, збирачка і берегиня бібліотечних фондів, яка створила неповторне обличчя нашої бібліотеки. 
     
Галина Миколаївна Коваль
1953 р
Культпрацівники Дашівського району
1951 р.
(З верхнього ряду, з ліва -  на право)
Шерстка Ганна Никифорівна, бібліотекар районної бібліотеки;
Дуняк, завідуючий клубом с. Камяногірка;
Братіцел Євгенія Семенівна, бібліотекар районної бібліотеки;
Костик Валентина, учасниця драматичного гуртка Дашівського БК;
Шаповалова Віра Миколаївна, інспектор з клубної та бібліотечної справи району;
Пошевко Юна Максимович, начальник районного відділу культури;
Короцінський Віктор Юхимович, художній керівник Дашівського БК;
Коваль Галина Миколаївна, завідуюча районною бібліотекою.
Дашів. 1951 р.

   Досі окрасою приміщення бібліотеки є портрет Т.Г.Шевченка та О.С.Пушкіна, які вона, як згадують читачі, принесла з дальніх сіл Дашівщини.
   В 50 – х роках бібліотеку було переведено на перший поверх будинку №3 по вулиці Леніна. Обслуговування читачів проводилося двома відділами – для дорослих та дітей. Про це свідчить запис у книзі наказів від 1 липня 1946 року про прийняття на роботу на посаду бібліотекаря дитячого відділу Резніченко Марії Федорівни, та запис від 1 серпня 1947 року про профвідпустку бібліотекаря відділу обслуговування дорослих читачів Крижанівської Ольги Юріївни.
   16 вересня 1947 року обласним відділом культосвітніх установ на посаду бібліотекаря було призначено бібліотечного фахівця Шерстку Ганну Никифорівну, яка замінила на посаді попереднього працівника і пропрацювала у бібліотеці майже 40 років. Неодноразово нагороджена відзнаками та грамотами.

Г.Н.Шерстка. 1944р.

Г.Н.Шерстка. 2010 р.

   «Коли я прийшла до бібліотеки, то фонд бібліотеки складався із одного стелажа з книгами для дорослих та трьох полиць книг для дітей», - згадує Ганна Никифорівна.

Працівники Дашівської районної бібліотеки: (зліва на право) Шерстка Г.Н.,
Коваль Г.М., Постригач Є.Н. 25 липня 1949 року


Ганна Никифорівна Шерстка обслуговує читачів.

1963 р.

Засідання клубу за інтересами читачів «Орієнтир»
1975 р.
   

Книжкові виставки у бібліотеці.
70-ті роки 20-го ст.

Роботу ббліотеки постійно висвітлювала районна газета «Трудова слава»:


Марія Семенівна Ротай, що поруч із Галиною Миколаївною Коваль, з бібліотеки перейшла на роботу секретарем селищної ради, де працювала до досягнення пенсійного віку і залишила про себе добру згадку.

Наказом по Дашівському відділу культосвітніх установ № 20 від 1 липня 1951 року організовано Дашівську районну бібліотеку для дітей. Завідуючим бібліотекою став 23 – річний випускник бібліотечного факультету Тульчинського культурно – освітнього технікуму Гончар Микола Миронович.

Гончар Микола Миронович.1951рік

До обовязків завідуючого належала й перевірка сільських закладів культури:    З початку створення бібліотека знаходилася в приміщенні восьмирічної школи, першим бібліотекарем дитячої бібліотеки була Братіцел Євгенія Семенівна. 


1955 р.
    На другий  рік роботи бібліотеки на посаду бібліотекаря було призначено бібліотечного фахівця Резніченко Ганну Арехтіївну.

1953 р.

(Абонемент дитячої бібліотеки 1952рік,
                                                        обслуговує читачів Резніченко Г.А.)
                              
 (Читальний зал бібліотеки для дітей. 1952 рік.)

(Запрошення до дитячої бібліотеки. Приблизно 1954 рік.)

Біля виставки у дитячій бібліотеці.
1951 р.

На екскурсію до бібліотеки.
1953 р.
   У 1955 – 1956 роках бібліотеку було переведено у приміщення парткабінету, де вона знаходилася до злиття бібліотек для дітей та для дорослих у 1993 році. 


Масовий захід у бібліотеці.
На фото з дітьми Красноштан Наталя Трифонівна, що довгий час працювала завідуючою дитячої бібліотеки.
1971 р.


Дитячий ранок у бібліотеці.
Зліва на фото учитель історії, краєзнавець, що залишив по собі праці присвячені історії Дашівщини І.В.Пилипчук.
1970 р.

1972 р.
    
   У 1993 році бібліотеку переведено у приміщення нового Будинку культури.  У 1998 році       
бібліотеку переведено в добудоване приміщення музею по вулиці Центральна №3 на перший 
поверх, де вона знаходиться і зараз.
   
  До 1985 року в селищі працювала також сільська бібліотека Старого Дашева, на жаль відомостей про неї не збереглося.
   Довгий час очолювала колектив дитячої бібліотеки, а згодом обєднаної бібліотеки, Салюк Любов Іванівна.    
       40 років безперервно працювала з користувачами дітками чудовий спеціаліст, чуйна людина Любов Петрівна Дяченко.   Її привітність тягнула до себе діток, а актуальні масові захоти викликали у юних читачиків цікавість і допитливість, які вона майстерно заохочувала, рекомендуючи книги.

   Сучасний колектив бібліотеки старається дотримуватись традицій закладених нашими попередниками. У бібліотеці працюють три бібліотечних фахівця, усі з вищою бібліотечною освітою. 


            Демченко Олена Юріївна,      
завідуюча бібліотекою.

               Позиченюк Віра Анатолівна,
     бібліотекар відділу обслуговування дітей.
                                                                           
         Прудивус Оксана Петрівна,
      бібліотекар відділу обслуговування
                 дорослих користувачів.     

    Фонд бібліотеки  на 2016 становить біля 23 000 примірників книг та періодичних видань.
    У 2016 році бібліотеку відвідували більше 1500 читачів. Обслуговуються користувачі двома відділами: для дорослих та дітей. Щоб створити зручні умови для користувачів бібліотека працює з одним вихідним днем. При бібліотеці працюють три любительські обєднання, постійно проводяться актуальні та цікаві масові заходи.
   При бібліотеці працюють клуби за інтересами користувачів:

Жіночий клуб "Горлиця"
 
Дитячий клуб "Веселка"

   У 2011 році в бібліотеці запрацював, дякуючи програмі «Бібліоміст», Інтернет – центр, де користувачі мають безкоштовний доступ до Інтернету (див. публікацію в блозі за листопад 2011року).


Бібліотека постійно співпрацює зі школами селища: 


З дитячими дошкільними закладами та станцією юних техніків:З музеєм Партизанської Слави:    З Будинком культури:Бібліотека завжди рада зустрічати гостей: 

Семінар з краєзнавства бібліотекарів району 2011 року.

       27 березня 2012 року до нашої бібліотеки завітали гості – учасники заняття «Творчий      
     майданчик сільського бібліотекаря», організатором якого були: Управління культури і 
    туризму облдержадміністрації, Вінницька ОУНБ ім.К.А.Тімірязєва, Вінницький факультет 
    НАККК і М та Іллінецька ЦБС. Тема занять -  «Краєзнавча діяльність бібліотеки та новий 
    рівень і нові якості обслуговування користувачів з організацією Інтернет – центру 
    «Бібліоміст»»

Районний семінар бібліотечних працівників на тему:
«Публічні бібліотеки - осередок духовності та знань»
2013 рік.
   
   Для поповнення краєзнавчих фондів та збереження матеріалів краєзнавчого змісту бібліотека створює свою друковану продукцію, свої «самодруки» . Серед них твори присвячені історії нашого селища, його народним традиціям, збірки віршів наших земляків: праці І.В.Пилипчука «Окраса Поділля», «Становище селян та селянські рухи на Східному Поділлі», «На берегах Собу»; Л.Буртної «Дашів – квітка на камені»; збірник творіів присвячених відродженню могили в урочищі «Бакаї» «Пробудження пам’яті»; Є.Шаповалової «Весільні пісні Дашівщини»; поетичні збірки Г.І.Денисюка «Я виріс над Бугом…», «Не хочеться іти у осінь» та Н.Н.Пашківської «Вірте в чудо». 

У 2012 році бібліотека отримала перемогу в обласному конкурсі «Світло провінції» в номінації «Історію пишемо самі! Бібліотека – територія краєзнавства».


   Дванадцять років працює блог бібліотеки «Спілкуючись розвиваємося» http://dashevbibl.blogspot.com/  та рік, як розпочав свою роботу офіційний сайт бібліотеки www.dashiv-biblioteka.edukit.vn.22 грудня 2016 року – дата утворення Дашівської ОТГ.
Рішенням 13 сесії 8 скликання Дашівської селищної ради від 01.11.2017 року утворено Комунальний заклад «Дашівська публічна бібліотека» Дашівської селищної ради Іллінецького району Вінницької області та затверджено статут закладу і його штатний розпис.
8.11.2017 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про юридичну особу Дашівська ПБ.
Структура бібліотеки:
Головна бібліотека громади;
Білківська бібліотека-філія;
Кальницька бібліотека-філія;
Кантелинська бібліотека-філія;
Копіївська бібліотека-філія;
Купчинецька бібліотека-філія.

Ідентифікаційний код юридичної особи: 41718881

Рішенням 3 сесії 8 скликання Дашівської селищної ради від 24.12.2020 року внесено зміни до п.1 рішення 13 сесії Дашівської селищної ради 8 скликання від 01.11.2017 р. № 257 «Про створення КЗ «Дашівська публічна бібліотека» Дашівської селищної радт Іллінецького району Вінницької області», а саме, включено до переліку бібліотек-філій:
Леухівську бібліотеку-філію Дашівської ПБ;
Слободищенську бібліотеку-філію Дашівської ПБ;
Городоцьку бібліотеку-філію Дашівської ПБ;
Китайгородську бібліотеку-філію Дашівської ПБ;
Вербівську бібліотеку-філію Дашівської ПБ;
Криштопівську бібліотек-філію Дашівської ПБ;
Росоховатську бібліотеку-філію Дашівської ПБ;
Та внесено зміни до штатного розпису Дашівської ПБ.

Рішенням 5 сесії 8 скликання Дашівської селищної ради від 26.02.2021 року № 176 перейменовано комунальний заклад «Дашівська публічна бібліотека» Дашівської селищної ради Іллінецького району Вінницької області на комунальний заклад «Дашівська публічна бібліотека імені Йосипа Позичанюка» Дашівської селищної ради. Встановлено скорочене найменування Дашівська ПБ ім..Й.Позичанюка. Затверджено Статут закладу у новій редакції.
Немає коментарів:

Дописати коментар